Ostródzki Serwis Turystyczny

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Kościoły i klasztory Ostróda » Kościół ewangelicki
Rekreacja i sport
Atrakcje turystyczne
 

Co warto zobaczyć?

 
 
 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami z Ostródy? Przystąp do newslettera
E-mail
 
 

Kościół ewangelicki

adres
Kościół ewangelicki
Sienkiewicza 22
14-100 Ostróda
kontakt
tel.

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół ewangelicki
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół ewangelicki jest budowlą neogotycką i mieści się przy obecnej ulicy Sienkiewicza 22. Kościół ten jest własnością kościoła ewangelicko-metodystycznego, ale użytkowany jest również przez parafię ewangelicko-augsburską. Budowa obecnej świątyni rozpoczęła się w roku 1907 jednak historia kościoła na terenie Ostródy sięga znacznie wcześniejszych czasów i ma ścisły związek z budową kościoła ewangelickiego.

Zaraz po sekularyzacji państwa krzyżackiego, a tym samym po powstaniu Prus Książęcych w roku 1525 gotycki kościół parafialny, który w tej chwili jest kościołem rzymskokatolickim pod wezwaniem św. Dominika Savio został przemianowany na świątynię ewangelicką. W takiej formie pozostał aż do zniszczenia go w roku 1945. Kościół ten po ogromnym pożarze, jaki miał miejsce w Ostródzie w roku 1788 został nie tylko odbudowany, ale również znacznie rozbudowany w latach 1798-1802 i do samego końca XVI wieku służył niemieckim nabożeństwom. Zaraz za nim wybudowany został mały, nieposiadający wieży polski kościół, który w roku 1754 zastąpiono nowym kościołem (w tymże nowym kościele w XIX wieku duchownym był słynny Gustaw Gizewiusz). Jednakże i ten kościół rozebrano, a na jego miejscu pojawiła się w roku 1858 kolejna świątynia, która przetrwała do początków XX wieku. Wówczas z powodu bardzo dynamicznego rozwoju Ostródy zaszła potrzeba wybudowania następnego kościoła ewangelickiego. Po jego budowie w latach 1907-1909 stary kościół polski został rozebrany w roku 1910.

Nowy kościół wniesiony został na dość wysokiej skarpie, która dominuje nad starą częścią miasta Ostródy oraz nad jeziorem. Kościół ten został zaprojektowany przez Oskara Hossfelda, który był autorem wielu innych budowli sakralnych, zarówno katolickich jak i ewangelickich, które to utrzymane były w duchu historyzmu. Jest to bardzo okazała budowla neogotycka posiadająca bardzo masywną, już z daleka widoczną wieżę. Wieża ta zakończona jest podwójnym hełmem. Zdecydowano się na formy wczesnogotyckie, które są mało ozdobne i masywne, by nawiązać do średniowiecznej architektury państwa krzyżackiego, jednak prawda jest taka, że w praktyce kościół ten jedynie materiałem wybranym na budowę do tego nawiązuje. Wnętrze świątyni pokryte jest sklepieniem krzyżowym, zaś przestrzeń naw bocznych wypełniona została drewnianymi emporami, które są wsparte na niskich okrągłych filarach. W prezbiterium znajduje się ołtarz, który połączony został z amboną, w oknach świątyni znajdują się witraże. Obecnie kościół ten jest w stanie zmieścić około 1420 osób.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej w kościele ewangelickim opiekę nad wiernymi przejęli metodyści, którzy też jednocześnie stali się właścicielami świątyni, gdyż nie było na ten czas kandydatów na duchownych do kościoła ewangelicko-augsburskiego. Po jakimś czasie parafia ewangelicko-augsburska ponownie rozpoczęła swoją działalność i obecnie również użytkuje ten kościół.

Dużą atrakcją kościoła jest wspomniana wieża, która na chwilę obecną pełni również rolę wieży widokowej, z której możemy podziwiać fantastyczne widoki na miasto i okolicę. Na wieżę prowadzi 105 schodów. Poza pięknymi widokami roztaczającymi się ze szczytu wieży możemy obejrzeć tam również wystawę przedmiotów codziennego użytku, mechanizm zegarowy i trzy dużej wielkości dzwony. Największy z dzwonów ma średnicę 148 centymetrów.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Ostródzie

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 4
odwiedzin dzisiaj: 289
łącznie odsłon: 1086234
od dnia: 2012-11-22
czas generowania: -0.87
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
W pobliżu
Ostróda (~0.2 km)
Stare Jabłonki (~10.1 km)
Miłomłyn (~14.2 km)
© 2007-2019 Ostroda.info.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostróda - wczasy na Mazurach - noclegi, zabytki i atrakcje turystyczne
Hotelisko.pl