Ostródzki Serwis Turystyczny

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Kościoły i klasztory Ostróda » Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Rekreacja i sport
Atrakcje turystyczne
 

Co warto zobaczyć?

 
 
 
 
 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami z Ostródy? Przystąp do newslettera
E-mail
 
 

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

adres
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Czarnieckiego 3
14-100 Ostróda
kontakt
tel.

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powstał w latach 1856-1875, zaś jego wysoka wieża dobudowana została początkiem XX wieku. Jest to kościół neogotycki, murowany. Kamień węgielny pod budowę kościoła został poświęcony dokładnie 28 sierpnia 1856 roku, zaś poświęcenie wybudowanej już świątyni miało miejsce 20 grudnia 1857 roku. Projekt kościoła stworzył Vincenz Statz, który to był bardzo wybitnym niemieckim architektem pochodzącym z Kolonii. Stworzył on także wiele innych projektów kościołów między innymi w Niemczech i Austrii.


Pieniądze na budowę kościoła pozyskano od Towarzystwa św. Bonifacego i św. Wojciecha, które wspierało diasporę katolicką. Niestety otrzymana pomoc finansowa okazała się niewystarczająca dlatego też budowa kościoła odbyła się nie do końca zgodnie z planem. Zrezygnowano wtedy między innymi z budowy wieży. W roku 1861 stacja misyjna przekształcona została na parafię, a od końca XIX wieku działało tu wiele stowarzyszeń i bractw. W roku 1900 w mieście pojawiły się Siostry Elżbietanki. W latach 1910-1913 miała miejsce rozbudowa kościoła. Autorem projektu kościoła, jaki obecnie możemy podziwiać był Fritz Heitmann z Królewca. Poświęcenie kościoła miało miejsce w 1923 roku.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej duża część katolików postanowiła przenieść się do Polski. W roku 1924 parafia została włączona do diecezji warmińskiej, a w latach 1928-1940 znajdowała się tu szkoła katolicka. Kościół odremontowano w latach 80. ubiegłego stulecia.


Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ma bardzo atrakcyjne położenie, gdyż został on wybudowany na malowniczym wzgórzu, które góruje nad starym centrum Ostródy oraz nad jeziorem. Jest to świątynia trójnawowa, halowa  z prezbiterium zamkniętym pięciobocznie. Posiada wysoką wieżę zlokalizowaną od strony południowej. Wnętrze kościoła zdobi gwiaździste sklepienie, które jest podtrzymywane przez okrągłe filary. Obecna  wieża liczy sobie 54 metry wysokości, jednak przed rozbudową kościół posiadał jedynie niewielką wieżyczkę w fasadzie.

Wyposażenie znajdujące się wewnątrz kościoła jest neogotyckie. Znajdują się tam między innymi 18-głosowe organy, które pochodzą z roku 1892. Stworzyła je firma Gobel z Królewca. Ołtarz główny i ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej, który dawniej był ołtarzem św. Józefa, dalej ambona, stacje Drogi Krzyżowej, konfesjonały oraz ławki zostały stworzone początkiem XX wieku.

Piękne witraże zostały wykonane przede wszystkim przez firmę Josepha Schneidera z Ratyzbony, a miało to miejsce w latach 1913-1915. Niektóre z witraży noszą polskie napisy fundacyjne. W latach 1924-1925 został wzniesiony ołtarz Serca Jezusowego, dużych rozmiarów barokowy obraz, który przedstawia Zwiastowanie pochodzi z Grudziądza.  Jednak zdecydowanie najbardziej cennym zabytkiem mieszczącym się w kościele jest rzeźba Pieta, czyli drewniana gotycka figura, która pochodzi z końca XIV wieku. Pietę przeniesiono około 1914 roku  z miejscowości Gietrzwałd na Warmii.

 

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Ostródzie

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 1
odwiedzin dzisiaj: 330
łącznie odsłon: 1114871
od dnia: 2012-11-22
czas generowania: 0.11
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
W pobliżu
Ostróda (~0.2 km)
Stare Jabłonki (~10.1 km)
Miłomłyn (~14.2 km)
© 2007-2019 Ostroda.info.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostróda - wczasy na Mazurach - noclegi, zabytki i atrakcje turystyczne
Hotelisko.pl