Ostródzki Serwis Turystyczny

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Wieże ciśnień Ostróda » Wieże ciśnień
Rekreacja i sport
Atrakcje turystyczne
 

Co warto zobaczyć?

 
 
 
 
 
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i ofertami z Ostródy? Przystąp do newslettera
E-mail
 
 

Wieże ciśnień

kategoria
Wieże ciśnień,
 
Wieże ciśnień
Zobacz galerię zdjęć
 

W Ostródzie znajdują się aż trzy wieże ciśnień. Pierwsza z nich jest wieżą kolejową i jest też najwyższą ze wszystkich wież ciśnień w mieście. Na chwilę obecną teren, na którym stoi wieża jest terenem prywatnym, zatem nie można do wieży podejść, ale i tak warto ją obejrzeć z nieco dalszej odległości. Stan techniczny wieży jest dobry.

Kolejna wieża ciśnień jest wieżą zbudowaną na styl neogotycki. Pochodzi ona z przełomu XIX i XX wieku, jej budowa została ukończona dokładnie w 1904 roku. Wykonawcą wieży była firma Grove z Berlina. Ta sama firma wykonywała także wodociągi w Ostródzie w latach 1903-1904.

Ostatnia z trzech wież ciśnień mająca 17 metrów wysokości, podobnie jak pierwsza także będąca wieżą kolejową została zbudowana w roku 1811. Ma ona zbiornik na wodę o pojemności 250 metrów sześciennych. Jest to zbiornik typu Intze. Wieżę tę oddano do użytku w chwili gdy Kolej Wschodnia zbudowała odcinek Iława-Ostróda. Jest ona bardzo ciekawym zabytkiem architektury przemysłowej i została ona zaprojektowana zgodnie z obowiązującymi w drugiej połowie XIX wieku zaleceniami, które dotyczyły publicznych budowli. Charakter tej wieży jak najbardziej nawiązuje do wież ciśnień miejskich, które to były budowane w dawnych Prusach. Wieża ta została zbudowana z cegły na rzucie koła, a jej kształt oraz wystrój architektoniczny mogą wskazywać na styl niżu nadbałtyckiego. W stylu tym bowiem bardzo powszechne było wykorzystywane uproszczonych średniowiecznych form. Bardzo typowy dla owego stylu jest trzon na planie koła, który dalej zwęża się ku górze. Zakończeniem trzonu jest arkadowy gzyms. Dach wieży ciśnień jest dachem stożkowym, spłaszczonym. Wieża ta jak najbardziej jest wspaniałym przykładem dobrej sztuki architektonicznej. Jest też dziełem bardzo solidnego rzemiosła.

Będąc w Ostródzie warto wybrać się na spacer podążając do każdej z wymienionych wyżej wież ciśnień (w tym dwóch kolejowych). Dopiero gdy wszystkie je obejrzymy będziemy mogli stwierdzić, która z nich podoba się nam najbardziej, czym się od siebie różnią, a w czym są one do siebie podobne.
 

» źródło: Wieże ciśnień
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Ostródzie

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 1
odwiedzin dzisiaj: 330
łącznie odsłon: 1114863
od dnia: 2012-11-22
czas generowania: 0.1
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
W pobliżu
Ostróda (~0.2 km)
Stare Jabłonki (~10.1 km)
Miłomłyn (~14.2 km)
© 2007-2019 Ostroda.info.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostróda - wczasy na Mazurach - noclegi, zabytki i atrakcje turystyczne
Hotelisko.pl